שלבים באיטום חדר אמבטיה

איטום של חדרים רטובים כמו חדר אמבטיה היא עבודה מורכבת במיוחד שצריכה להיעשות בשני שלבים. שלבים אלו כוללים למעשה איטום פנימי ואיטום חיצוני.

איטום פנימי מתייחס לכל החלקים שנמצאים מתחת לשכבת הריצוף- הרצפה והקירות והאיטום החיצוני מתייחס לחלקים שמותקנים מעל שכבת הריצוף כמו האמבט עצמו, האגנית וכו'.

האיטום הפנימי הוא כמובן השלב הראשון. לפני התקנה של אמבט חדש יש להכין את השטח בצורה יסודית. יש לפרק את כל האביזרים, החול והריצוף ולהגיע למצב של חדר ריק ונקי לחלוטין.

שלב ראשון- איטום פנימי

השלב הראשון הוא יצירת רולקות מבטון שתפקידן לעגל פינות כבסיס לאטימה חלקה. גם סביב הצנרת שעוברת במרכז חדר האמבטיה יוצרים שכבות של בטון מעוגל שניתן יהיה ליצוק עליהן שכבת איטום עמידה וחזקה.

מעל שכבת הבטון שנוצרת יוצקים חומר איטום צמנטי שמחבר היטב בין הבטון לטיח וממתינים לייבוש מלא.

לאחר הייבוש המוחלט, ניתן להתחיל בשלב האיטום החיצוני. על הרצפה שופכים שכבת חול ומעליה מרצפים בריצוף הנבחר. לאחר הדבקת הריצוף והקרמיקות ניתן להתחיל באיטום החיצוני של כל האביזרים בחדר.

שלב שני- איטום חיצוני

את אזורי החיבור בין האריחים ובין האגנית לרצפה ניתן לאטום בכמה דרכים. לרוב נוטים להשתמש בחומרי איטום מוכרים ופשוטים כמו סיליקון או רובה, אך צריך לקחת בחשבון שרמת השחיקה שלהם גבוהה יחסית. לכן מומלץ להשתמש בחומר איטום ממשפחת הפוליאוריטנים, שמתאים במיוחד למטרת זו וגם מספק עמידות לטווח ארוך הרבה יותר.

כאשר מתכננים שיפוץ של חדרי אמבטיה חשוב מאוד לבחור באנשי מקצוע מומחים ובעלי ניסיון.

במבנים חדשים יחסית השיפוץ בדרך כלל פחות בעייתי כיוון שבעשורים האחרונים ישנה הקפדה על שיטת שני השלבים. אך קיימים מבנים ישנים רבים שבהם לא בוצעה בכלל שכבת האיטום הפנימית והקרמיקה עצמה שימשה כשכבת הגנה בלעדית.

במקרים כאלו כמובן יש הסתברות גבוהה יותר לנזילות וחשוב לזכור לא לבחור בקיצורי דרך. הפתרון המקצועי הוא לפרק את הכל ולהתחיל את כל האיטום מחדש בשיטה בת שני השלבים כפי שהוסברה, שאת על מנת ליצור איטום איכותי ועמדי לאורך זמן.