מאמרים

על העץ ועל הכיפק

לעץ, על מוצריו השונים שמור מקום של כבוד במחרב העיצוב הביתי. גם בתוך העשור השני של המאה ה-21, כשיישנם חומרים חלופיים ולא פחות איכותיים בנמצא, הביקוש למוצרים בכלל  ורהיטים בפרט שמבוססים על טהרת העץ לא רק שאיננו דועך אלא אף מתגבר. נגריות שמתמחות בעיצוב וייצור של מטבחים אף מדווחות על ביקוש ער לנוכחות של אלמנטים מעץ או דמויי עץ בחלק לא מבוטל מתוך מלאי ההזמנות שלהן. אמנם משטחי העבודה עשויים אלומיניום שמאפשר תחזוקה וניכוי נוחים יותר, אבל הארונות וכל שאר האבזור מסביב עשוי על טהרת העץ.

ריהוט מעוצב

תחום נוסף שבו העץ זוכה לעדנה הינו  עיצוב הפנים,  כול ריהוט מעוצב, חלונות ותריסים ואפילו דלתות ומחיצות. ישנו אלמנט בלתי מוסבר בעץ שמשדר חמימות ומסייע ליצור את האווירה הביתית המיוחלת. זאת. בניגוד לאלמנטים מאלומיניום שמשדרים ניכור. ישנם לא מעט בעלי בתים שאמנם מתקינים דלתות וחלונות מאלומיניום אבל מצפים אותם בטפטים וכיסויים אחרים שמשווים להם מראה של עץ.

מטבחי יוקרה

כיום, כיאה למאה ה-21, מרב הנגריות עושות שימוש יעיל באמצעי חיתוך מבוססי CNC , המאפשרים להגיע למערכי עיצוב מורכבים למגזר הביתי והתעשייתי גם יחד. הקדמה נותנת את אותותיה בעולם הנגרות, עת יותר ויותר נגריות ובתי מלאכה העוסקים בעיצוב רהיטים בכלל ו- מטבחי יוקרה בפרט פועלים בכפוף לתקני הבטיחות והאיכות הגבוהים ביותר. אמנם העמידה בתקנים מחייבת השקעת יותר משאבים במהלך הייצור, עובדה הגוררת עליית מחירים בעקבותיה, אך מבחינת צרכני הקצה מדובר בהשקעה משתלמת. שכן ריהוט איכותי יותר פירושו עמידות למשך תקופה ארוכה יותר. בניגוד לרהיטים השוודים מתוצרת סין, במקרה שבנדון מדובר על הקפדה יתרה על איכות היצור והליכי הבקרה.

במהלך השנים האחרונות אף נפרץ הטאבו סביב השימוש בעץ לטובת בניית מבנים למגורים. לאחר שנים רבות שבהן היה חסם בלתי מוסבר בקרב הציבור הישראלי לגביי הבתים מהעץ, ישנה התעוררות רציפה ועקבית מבחינת הביקוש עבור מבנים מעץ. אחת הסיבות לכך נעוצה ביכולת להתגבר ביעלות על מפגעים שונים כגון טרמיטים ושאר מיני מזיקים. למותר לציין את השימוש באמצעי ציפוי כגון קוריאן לשיפור השימור והתחזוקה השוטפים.

חשוב רק לזכור חזור והזכר כי על מנת להבטיח את אריכות חייו של העץ, יש לחדש לו את הצבע מדי כמה שנים, בעיקר בכל מה שקשור לשימושים בשטחים פתוחים כגון מרפסות וגינות.

למידע נוסף: פינות אוכל מעוצבות.

חזרה