מאמרים

סוגים שונים של פרקטים

בעבר, ניתן היה לראות פרקטים רק בבתים של עשירים. ייצור פרקט והתקנתו היו תהליך יקר מאוד ולכן רק העשיריון העליון היה יכול להרשות לעצמו.

העקבות ההתפתחויות בתחום, היום מחירי הפרקטים הרבה יותר טובים וניתן למצוא פרקטים במחירים וצבעים שונים אצל ספקים רבים.

המחירים של הפרקטים משתנים בהתאם לאיכות, מידת הטבעיות החומר וסוג העץ וכמובן ההתקנה.

 

סוגים שונים של פרקטים:

 

פרקט רב שכבתי

פרקט הבנוי ממספר שכבות, כאשר השכבה העליונה עשויה עץ מיוחד ואיכותי (אלון, בוק מייפל, אגוז ועוד) ושאר השכבות עשויות לרוב, עץ לבן.הפרקט עמיד לאורך זמן וניתן לחדש אותו בעזרת ליטוש אך הוא דורש יותר תחזוקה. ככל שהשכבה העליונה עבה יותר כך ניתן להאריך את חייו של הפרקט בעזרת שיוף.  מחירו משתנה בהתאם לעובי השכבה העליונה וסוג העץ. ברמה תאורטית ניתן להרכין פרקט זה לבד אך זאת לא משימה פשוטה.

 

פרקט מעץ מלא

פרקט מעץ מלא שלא עבר עיבוד מיוחד, אלא רק גימור וטיפול של שמן או לכה. העובי שלו נע  בין 14מ"מ ל-22 מ"מ דבר שמעניק לקורות עמידות גבוהה בפני שחיקה. פרקט כזה יכול לשרוד זמן רב בבית כל עוד שומרים עליו טוב. כל כמה שנים אפשר לשייף את השכבה העליונה ולחדש את שכבה הלקה והריצפה נראת כחדשה. ניתן למצוא פרקטים כאלו מסוגים שונים של עצים כמו פרקט אלון , פרקט מבוק וכו.

 

פרקט למינציה

פרקט העשוי מחומרים סינטטים ומגיע בשלל צבעים וטקסטורות. ניתן למצוא פרקטי למינציה זולים אשר נראים דומה מאוד לחבריהם מהעץ המלא.

התחזוקה של הפרקטים האלו פשוטה מאוד אך לא ניתן לשייף ולחדש אותם כמו פרקטים רב שכבתיים או מעץ מלא. שכבת הבסיס עשוייה מחומר שנקרא hdf שמכיל עץ גרוס ודחוס ומעליו שכבה דקה של נייר עליו מודפסת הדוגמא. העלות שלו יותר נמוכה והוא פחות רגיש ולכן יכול לשמש, משרדים, חנויות וכו. יש פרקטים בלמינציה שנראים כמו עץ עשיר אך ניתן לראות גם דוגמאות מעוצבות ויוצאות דופן אשר מכניסות אלמנט של הפתעה ותחכום לבית. יש רמות שונות של עמידות הפרקטים והם נמדדים בAC. ככל שהמספר גבוה יותר הפרקט עמיד יותר לשריטות ומעבר של רהיטים.

 

פרקט מוסיף הרבה הדר וסטייל לבית אך הוא גם אלמנט מאוד דומננטי. חשוב לתאם את צבע הפרקט לשאר הריהוט המעוצב בבית ואולי לשקול להשאיר חדרים מסויימים אשר הבלאי של הרצפה גבוה יותר- עם ריצוף רגיל.

לדוגמה מטבחים אותם שותפים לעיתים יותר קרובות ובחומרי ניקוי קשים יותר או בחדרי ילדים שיתקשו לשמור על פרקט איכותי.

**

חזרה