מאמרים

לא על העץ לבדו

אין כמו הסיפור הקלאסי על פינוקיו, בובת העץ שקרמה עור וגידים, כדי ללמוד על אהבת הנפש שבין הנגר לתוצרתו. אמנם כיום כבר יש פחות ופחות נגרים אמנים בסגנונו של סבא ג'פאטו קשישה, אבל המחויבות והמסירות של הנגרים לתוצרת היוצאת תחת ידם עדיין גובה ורואיה להערכה. בין אם מדובר בנגריות שמתמחות בייצור תעשייתי של רהיטים ובין אם בבית מלאכה שמתמחה בייצור רהיטי בוטיק שמורכבים על פי הזמנה מראש, הנגרים שאמונים על איכות המוצרים עדיין חיים ונושמים את העולם הישן-חדש של העץ.

 

 

מגמה בולטת שמן הראוי לציין זה המעבר מייצור שמבוסס על עץ מלא לטובת ייצור מבוסס חלופות כגון טרסה ושאר סוגי רבידים, שאמנם קלים יותר ואפילו זולים יותר, אבל פחות עמידים וכמובן פחות מרשימים. הזילות שנוצרה למראית עין הובילה במהרה לאופנה הרווחת של רכישת רהיטים להרכבה בעיצוב שוודי ותוצרת סינית. כל האמור לעיל הינו תוצאה ישירה של תרבות הצריכה המערבית. אבל מי שעדיין מחפש את התוצרת האיכותית, זאת שניתן להתקשר אליה מבחינה רגשית ושיכולה ללוות אותנו למשך עשרות שנים מבלי לחרוק או להיסדק, עדיין יכול למצוא את מבוקשו.

את סוגיית פערי המחירים שבין אותם מוצרים זולים לבין אלו האיכותיים ניתן לפתור בשינוי נקודת המבט. במקום להסתכל רק על שורת המחיר, יש לראות באותה קטגוריה של ריהוט מעוצב השקעה שמחזירה את עצמה על ציר הזמן. שכן, בעוד המוצרים הזולים מתכלים בתוך מספר שנים ומוצאים את דרכם לפח האשפה של החיים, הרי שאותו ריהוט משרדי איכותי יכול  במקרה הטוב ללוות אותנו למשך עשורים ובמקרה הפחות מוצלח למצוא ביקוש כמוצר יד שנייה.

בנוסף, ישנו שוק שהולך ומתפתח בשנים האחרונות של רהיטים משופצים. כך שבמידה ויש ברשותכם רהיטי עץ איכותיים ניתן לקבל עבורם סכום סמלי או אפילו לבצע עסקת חליפין בתמורה לרהיט אחר שעבר שיפוץ נראה כמו חדש.  לסיום, אין להקל ראש בעובדה שכל רכישה של מוצרי עץ מתוצרת כחול לבן מסייעת ישירות לפרנסתו של נגר אומן,  ובעקיפין לכלכלת המדינה. אם זו לא סיבה מספיק מוצדקת להכריע את כף לטובת הרכישה,  אז מה כן?

חזרה