מאמרים

יצירת סביבת עבודה נעימה

במהלך היום עובר האדם הממוצע במספר חדרים רב- בבית, במשרד, בסביבת העבודה ובמשימות השונות. לרוב האנשים השהייה בסביבת העבודה תופסת נפח גדול ביותר בשגרת יומם.

סביבת עבודה נקייה ומנוצלת היטב

לעיצוב החלל יש משמעות רבה לאווירה, ליצירתיות שלנו, לתפוקתנו וכו'. בין אם במודע ובין אם לא במודע. סביבת העבודה שלנו לרוב היא חד גונית ומטעמי מחיר רבים בה האלמנטים המתכתיים או דמויי העץ הזולים.

הנפוצים ביותר בניהם הם ריהוט משרדי איכותי ופשוט כמו כוננית מברזל או שולחן מצופה פורמייקה.

במאמר זה נסקור בקצרה מספר אלמנטים וטיפים שיעזרו לנו להשרות אווירה יותר חמימה וטבעית בעבודה בעזרתם נוכל להעביר את השהות הארוכה והמייגעת בחדרים אלו בצורה יותר נעימה ואף יותר יעילה.

המשרד הממוצע מעוצב לרוב עם ריהוט מינימאלי שכולל שולחן מחשב, מגירות ומידוף קל לקלסרים וכו' וכמובן כמה תוספות לפי טעמו האישי של המחזיק בו, כשהוא סובל מכמה בעיות עיקריות שנוגעות לעיצוב.

לפניכם מספר תרחישים ועצות לגבי פתרונם להפיכת סביבת העבודה למקום שנעים יותר לעבוד בו:

גודל: סביבת העבודה המודרנית מצריכה חלוקה לתאי עבודה ומשרדים כדי להכיל את כל העובדים   ולהעניק להם סביבת עבודה אישית, החדרים לרוב קטנים ולכן בהיעדר מרחב ישנה תחושה של מחנק.

אז עד שיהיה לנו משרד גדול עם נוף לים נוכל בעזרת שינויים קוסמטיים ותוספות קטנות לנסות ליצור  תחושת מרחב גם אם היא רק אופטית.
לדוגמא – על קיר אחד נוכל לשים טפט שאינו סימטרי בדוגמת גלים או עיגולים שיעזרו לעין לקבל את  תחושה של גודל מאחר ותיאבד צורתו הגיאומטרית של החדר.  חשוב שלא לא להעמיס בצורות גיאומטריות חדות כגון משולשים או ריבועים שישיגו תוצאה הפוכה.

לרובנו יש מחשב במשרד- על ידי הצבת מראה קטנה שתימצא תמיד בזווית העין בקיר שמימין לעמדת המחשב או משמאלה בגובה העיניים תיצור אשליה אופטית של גודל והמשכיות.
מדפים פתוחים שאינם בשימוש יומיומי תכוף ניתן לכסות במעיין וילון קטן בדוגמת בד פשוטה בצבעים נטרלים להעצמת תחושת הביתיות.

תאורה: לתאורה גורם משפיע ביצירת האווירה במשרד והיא לרוב תהייה תאורה פלורסנטית לבנה ו"קרה".

ישנם מספר פתרונות פשוטים שיוכלו לעזור בנושא זה- ראשית ישנם כיום מנורות פלורסנט עם צבעים חמים יותר מאשר הלבן המסורתי ובכמה שקלים בודדים ניתן להחליף וליהנות מאווירה חמה. התייעצו עם המוכר על טמפרטורת הגוון, המונח הטכני נמדד ביחידות קלווין שהצבעים החמים נעים בין K2500-K5000
את הקיר שצבוע לרוב בלבן הימנעו מלכסות לגמרי וודאו שמנקודת המבט בא אתם יושבים ישנם שני קירות חשופים, הצבע הלבן מחזיר חלק מהאור וקירות עמוסים ישפיעו על התאורה ועל התחושה בחדר.

מנורת שולחן קטנה בעלת מנורת ליבון קטנה שתאיר מלמעלה על איזור המקלדת תעזור ביצירת החום ותפחית בצורה משמעותית את העומס על העין, דבר שיקל על תחושת העייפות מבהייה ממושכת במסך.

עיצוב: סביבת העבודה שלנו לרוב לא מעוצבת במיוחד ובשל האלמנטים הטכנולוגים שבה כגון מחשב,  מדפסת ועמדות טלפון העיצוב הכללי שמתקבל הוא מתכתי ו"קר".ניתן להתגבר על התחושה הקרה בעזרת הוספת אלמנטים מהטבע שיצרו תחושת זרימה ואווירה ביתית.
למשל החלפת אלמנטים קטנים במשרד כגון מחזיקי עטים, מתקנים לניירת וכו' במוצרים בעלי מראה טבעי  כמו עץ או בד- לא חייב מהחומר עצמו שכן ישנם אין סוף אפשרויות זולות המדמות אותם.
אחת הדרכים המוצלחות לשיפור התחושה הביתית היא הוספת פרקט למינציה פשוט בעלות של נמוכה יחסית בצבעי עץ טבעי שתעניק לחדר תחושה טבעית וחמה ותשרה אווירה של רוגע.

בנוסף לתחושה החמה של ריהוט עץ טבעי שתורגש מיד עם הכניסה לחדר, הפרקט יכול לעזור גם בפתרון הגודל של  החדר. למשל פרקט למינציה בדוגמת "סטריפים" שנראה כאילו מורכב מחתיכות עץ רבות או פרקט עם  פאזות שתוחמות כל פלטת פרקט יתרמו לנו לתחושת הגודל הכללית ויצרו אופטית תחושה של גודל.

לסיכום: סביבת העבודה שלנו משפיעה מאוד על תחושותינו ביום יום. בעזרת יישום פשוט של חלק מהטיפים הנ"ל נוכל לא רק להעניק למשרד עיצוב הנוגע לנו אלא גם לשפר משמעותית את האווירה הכללית במשרד ואף לשפר את איכות חיינו, שכן סביבת עבודה נעימה מפחיתה לחץ ועייפות ותורמות רבות לתפוקה בעבודה. 

חזרה