מאמרים

איזה מרווח צריך לקחת בחשבון בתכנון התקציב והלוז לשיפוץ בבית

ברצונכם לשפץ את הבית שלכם. עברו כבר מספר שנים לאחר שהתגוררתם בו, והגיע הזמן לערוך בו שינוי גורף. אתם בוודאי מודעים לכך, שהנושא שעומד במרכז הוא כמובן תקציב השיפוצים. לא פעם, השיפוצים הם תחליף זול ויעיל יותר, במקום לקחת משכנתא ולקנות דירה חדשה. עם זאת, חשוב מאד להבין כי בכל זאת מדובר על עלויות שיש להתחשב בהן. אנשים רבים נוטים לקחת הלוואה עבור השיפוצים כבר בהתחלה, או לחילופין – נוטלים הלוואה באמצע תהליך השיפוצים, עקב תהליכים שאינם צפויים. חשוב אם כן לקחת גם מרווח ביטחון מסוים בתכנון השיפוצים בדירתכם, וכן להתייחס גם להשפעות השונות על לו"ז השיפוצים.

איזה דברים יכולים להשתנות?

באופן כללי, תמיד כדאי לעבוד עם קבלן שיפוצים מוסמך, כדי לחסוך כמה שיותר תקלות, ולהימנע מהפתעות בעת התהליך. כך גם תוכלו לקחת מראש הלוואה בגובה המתאים עבור השיפוצים. הדבר נכון במיוחד בתהליך של בניית בית פרטי.
עם זאת, על מנת שלא תיקחו הלוואה נוספת בהמשך, כדאי מראש שההלוואה היחידה שתיקחו, תהיה בגובה מספיק, ותאפשר לכם בעצם ליהנות מתקציב עודף, שאותו תשמרו בצד, במידה ויהיו שינויים.

בין השאר, מדובר על שינויים כמו טיפולי תשתית, שתידרשו לבצע בבית במהלך השיפוץ. כך למשל, אם אתם תרצו לשבור קירות ולהקים חדרים חדשים, אפשר שתגלו שחלק מתשתיות החשמל או הביוב עוברות דרך החלק שאותו אתם מעוניינים לשבור. הדבר כמובן ידרוש עבודה נוספת ולא צפויה. אם לקחתם מראש הלוואה בגובה הנדרש – לא תצטרכו לקחת עוד הלוואות, וכך יהיה לכם תקציב מתאים. כמובן שהשינויים הללו בתשתיות, גם ידחו את לו"ז שיפוצים.

על חומרים ומשטחים

שינוי נוסף שיכול להתרחש במהלך השיפוצים שלכם, הוא הצורך בשימוש בחומרים אחרים, יקרים יותר. הדבר יכול להתרחש במידה ותכננתם לדוגמה לבצע עבודות גבס בסלון – אולם התברר כי המבנה הבסיסי של הסלון לא מתאים לכך, ולכן יש לעשות שימוש באלמנטים אחרים שיהיו יקרים יותר. אלו הם תהליכים שיכולים להתקיים כמעט בכל שיפוץ, ויש כמובן לקחת אותם בחשבון.

שינויים נוספים ופתאומיים שיכולים להתבצע, הם כאשר יתברר שהדירה שלכם לא עומדת בתכנון הראשוני של השיפוץ. לעתים, אתם תגלו כי הבית שלכם ממוקם על משטח שאיננו מיושר מספיק, והדבר פוגם בתכנוני השיפוצים. חשוב מאד לקחת תהליכים אלו בחשבון, ולדעת כי פתרונות חדשים אולי יעלו יותר, וימשכו יותר זמן.

 

להיערך מבחינת הדחיה

כמובן שמעבר לכך, שחשוב לקחת הלוואה בגובה המתאים, שתכין אתכם גם להפתעות, יש גם לקחת בחשבון את הדחיות האפשריות בלו"ז. כך לדוגמה, אם השיפוצים מתוכננים לתקופה של חודשיים, יש לקחת בחשבון עוד טווח שנע בין שבועיים לשלושה שבועות, בהתאם לשינויים האפשריים. לכן, ברגע שאתם יושבים עם קבלן שיפוצים מקצועי שמציין בפניכם מה יהיה זמן השיפוצים, חשוב מאד לקחת עוד טווח ביטחון מסוים. הטווח הנ"ל חשוב שכן לעתים בשיא תקופת השיפוצים, אתם אף תעברו לגור מחוץ לבית, ולכן תכנון מרווח הביטחון בלו"ז הוא קריטי.

לקריאה בנושאים מטבחים

חזרה